Každá instalace hry bude zpoplatněna, uvádí Unity

Společnost Unity Technologies, která vyvíjí herní engine Unity, zavádí nové pravidlo platné od 1. ledna příštího roku. Nově budou muset vývojáři platit za každou instalaci jejich hry vyvinuté na enginu Unity. Mnoho herních studií proto zvažuje přechod na konkurenční Unreal Engine.
close-up-pro-gamer-s-hands-keyboard-neon-color

Foto: Freepik

Poměrně významné procento vývojářů mobilních her a středních či menších herních titulů využívá pro svou tvorbu známý herní engine Unity. Pro vývoj AAA her se pak používají individuální enginy. Samotný engine je spravovaný společností Unity Technologies a v poslední době na tom není tato společnost po ekonomické stránce vůbec dobře.

Důkazem toho je i fakt, že jen v letošním roce už má za sebou dvě velko vlny propouštění, kde o svou práci přišlo dohromady asi 900 zaměstnanců. Nyní však přichází zpráva, která zvedla tvůrce a hráče ze židle. Oficiálně totiž bude od 1. ledna 2024 zaveden pro vývojáře poplatek za každou instalaci hry, a to po překročení 200 000 dolarů v tržbách či 200 000 stažení.

Důležité je zmínit, že Unity Technologies zavádí toto pravidlo i zpětně za již vydané hry. Zde se bude výše poplatků lišit v závislosti na verzi Unity, ve které vývojáž programuje. Maximální výše poplatku ale bude dvacent centů. Tato novinka přináší i určité obavy, protože je to velice snadno zneužitelné ze strany konkurence. Do celkového počtu instalací se započítávají i opakované instalace na stejné zařízení.

Konkurence tak může nasimulovat několik tisíc instalací a v extrémním případě způsobit nemalé finanční problémy vývojovému studiu. Některé herní studia, jako je Aggro Crab, uvádí, že pokud Unity Technologies nezmění své stanovisko, budou vážně uvažovat o změně enginu. Jako nejvhodnější alternativou se pak jeví Unreal Engine, na kterém se dají vyvíjet i větší AAA tituly.

Zdroj: Eurogamer.cz (odkaz)

Přidat na Seznam.cz
ARCHIV