Foto: Freepik

1. Cyberpunk 2077

Začněme s nejznámějším příkladem. Studio CD Projekt RED si po úspěchu série The Witcher získalo pověst záruky kvality. S Cyberpunkem 2077 slibovalo revoluci – obrovský otevřený svět, nevídané možnosti přizpůsobení a poutavý příběh. Co jsme však dostali při vydání? Nedodělanou hru plnou bugů, na starších konzolích prakticky nehratelnou. I když studio chyby postupně opravilo, start této hry zůstane varovným příkladem přehnaného hypu.

2. Anthem

Studio BioWare mělo za sebou legendární série jako Mass Effect a Dragon Age. Oznámení Anthemu proto vyvolalo vlnu očekávání. Mělo jít o revoluční akční RPG s prvky online kooperace. Namísto toho jsme dostali hru s nádhernou grafikou, ale plytkým obsahem, opakujícími se misemi a problematickým systémem lootů. Hráči od hry brzy odpadli a BioWare ji prakticky opustilo.

3. No Man’s Sky

Při vydání v roce 2016 šlo o jedno z nejambicióznějších sci-fi dobrodružství, jaké kdy bylo představeno. Slibovalo nekonečné galaxie plné planet k objevování, komplexní ekosystémy a hlubokou hratelnost. Realita? Oproti slibům hra při vydání působila prázdně a repetitivně. Naštěstí vývojářské studio Hello Games nehodilo flintu do žita a dnes No Man’s Sky konečně odpovídá původním slibům.

4. Watch Dogs

Ubisoft vytvořil kolem této hry obrovský humbuk – sliboval otevřený svět s nevídanými možnostmi hackování, temným příběhem a ohromující grafikou. Bohužel, finální produkt nabídl průměrnou hratelnost, nevýrazné postavy a grafiku výrazně horší než v trailerech. Watch Dogs se nikdy nedokázalo zbavit stínu svých nesplněných slibů.

Špatná počítačová hra
Špatná počítačová hra

Foto: Freepik

5. Mass Effect: Andromeda

Pokračování slavné série Mass Effect mělo být návratem ke kořenům – epický příběh a nezapomenutelné postavy. Místo toho hra přinesla řadu technických problémů, nepřesvědčivé animace a plochý příběh, který nedosahoval úrovně předchozích dílů. Hra se rychle stala terčem posměšků na sociálních sítích.

6. Aliens: Colonial Marines

Hra slibovala autentický hororový zážitek ve vesmíru inspirovaný filmy Vetřelec. Výsledkem byla nezajímavá střílečka s otřesnou AI nepřátel, která připomínala spíš béčkový titul než poctu legendární filmové sérii.

7. Battlefield 2042

Když byla oznámena další kapitola v sérii Battlefield, hráči očekávali intenzivní multiplayerové bitvy a inovace. Bohužel hra přišla s řadou problémů – od nevyvážené hratelnosti až po technické chyby a chybějící obsah. Fanoušci série byli zklamáni a hra se rychle ocitla pod palbou kritiky.

8. Evolve

Tato asymetrická multiplayerová hra měla být revolucí – jeden hráč se ujímá role monstrum, zatímco ostatní se ho snaží zastavit. Ačkoli koncept zněl skvěle, hra trpěla nedostatkem obsahu a agresivní monetizací. Rychle upadla v zapomnění.

9. Final Fantasy XIV (verze 1.0)

První vydání této MMORPG hry bylo natolik špatné, že Square Enix hru stáhl z prodeje a kompletně ji přepracoval. Final Fantasy XIV ve verzi A Realm Reborn však dokázala napravit své jméno a dnes patří mezi nejlepší hry svého žánru.

10. Diablo Immortal

Blizzard čelil ohromné kritice, když místo plnohodnotného pokračování série Diablo představil mobilní hru. Nešlo jen o platformu, která zklamala fanoušky, ale i o agresivní mikrotransakce, které hru proměnily spíš v „pay-to-win“ zážitek.

Poučení: Hype je dvousečná zbraň

Tyto hry ukazují, jak vysoká očekávání mohou vývojářům zavařit. Přehnaný marketing, sliby nesplnitelné v reálném čase nebo technické nedostatky dokážou i ty největší projekty přeměnit v zklamání. Doufejme, že studia budou z těchto příkladů čerpat ponaučení a hráči se dočkají her, které naplní jejich sny.

Zdroj: autorský text