Zdroj: Gamebot, autor: Lukáš Erlebach

V té době byly ve vývojovém týmu čtyři vývojáři a psal se rok 2019. Každý dostal za úkol vymyslet alespoň jeden návrh na nový projekt. Téměř jednoznačně se rozhodli, že po Project Hospital se vrhnou do sci-fi žánru, protože zde nejsou limitováni žádnou realitou. V kategorii sci-fi pak padla volba na tahovky, protože právě na těchto hrách vývojáři vyrůstali.

Proto se mistři svého řemesla pustili do práce a vzali si ducha z Heroes of Might & Magic, který ale stojí na Unity enginu. Vzali z něj středověk a přidali trochu sci-fi a moderní grafiku. Vše pak okořenili smyčcovým soundtrackem, který působí někdy až hororově a hra Silence of the Siren je na světě. Jen chci upozornit na to, že se jedná o „first look“. Prozatím není k dispozici ani early access a my jsme dostali unikátní příležitost zkusit si demo verzi. Po uveřejnění další vývojové fáze plánujeme přidat další naše hodnocení i gameplay.

Co jsou to sirény?

V této hře existuje několik národů či ras, jako jsou sršni, krtci, medůzy, atp. Hra je proto zasazena do jakéhosi chaotického sci-fi vesmíru, kde tyto různé civilizace navzájem bojují o nadvládu nad hvězdnou soustavou Siren a zároveň chtějí odhalit její poněkud temnou minulost. Nejde tak o mytologickou postavu, ale jméno soustavy.

I když toto jméno je stejně zvláštní jako název hry. Možná to má souvislost s dílem France Kafky, Silence of Sirens. Kafka v tomto díle uvažuje o variantě známého příběhu Odyssea a sirén, kde jejich mlčení je prý ještě horší než zpěv. To konec konců odpovídalo i zaměření hry, která se odehrává ve stínech.

Příběh

Na začátku hráč začíná na staré pevnosti a postupně objevuje okolní přírodní zdroje a další pevnosti. V průběhu hry se hráč dostane hned na několik obyvatelných planet. Postupně přijdete i na domovskou planetu prastaré civilizace, která je odřízlá od světa. Jak budete procházet planetami a vesmírem, tak zjistíte že se v šeru skrývá něco zlého a tajemného.

V principu je hra podobná Heroes of Might and Magic, takže jde o postupné zabírání území, sběr surovin a obsazování zdrojů. Vaše jednotky povedou vaši velitelé, které si můžete během hry samozřejmě vylepšovat. Jak jim budete rozšiřovat dovednosti, tak porostou i vaše úspěchy.

Postupně si nakoupíte armádu a povedete je do bitev. Zde je pak velká podobnost v šachu. Nicméně mně osobně se líbí ta možnost vybrat si, zda rozdělím velkou skupinu vojáků do pěti jednotek a budu mít pět slabších tahů nebo budu mít raději jednu silnou jednotku. To je právě ta strategie, kterou do toho musí každý vložit.

V dnešní době jsou hry hlavně o krvavé řežbě. Již se z nich vytratil základní smysl, a to aby logická hra byla na logiku a strategická na strategii. Zde jsem konečně po dlouhé době našel hru, která je opravdu logická i na strategii, ale není hlavní smysl, aby všude stříkala krev. To je za mne velký plus.

Hratelnost

Celá hra se skládá ze třech částí. Všude bude váš hlavní cíl upevnit svou pozici, rozšířit svou moc a zvětšit svou armádu. Nejdůležitější je ale samozřejmě porazit svého nepřítele. Zde je pak opět malá podobnost s hrou Heroes of Might and Magic, protože i zde můžete postavit pouze jednu budovu za kolo.

V každém městě či pevnosti je pak poměrně velká nabídka možností, co vše můžete vybudovat a upgradovat. Mimo klasických budov a kasáren můžete dostavit ještě například vylepšení knihovny, čímž získá váš velitel nové znalosti. Ty pak může použít v boji. Každý velitel v nabídce je pak něčím zvláštní.

Záleží jen na vás, zda budete mít jednoho velitele na obranu města a další průzkumné nebo vše zvládnete jen s jedním. Je zde každopádně hodně možností. Pokaždé, když velitel dosáhne nové úrovně, můžete si vybrat nějakou speciální schopnost, jako Navigátor, vyjednávač nebo techie.

Každá z těchto schopností je pak k něčemu dobrá, protože navigátor dokáže jít dál při průzkumu, kdežto vyjednávač umí naverbovat nepřátelské jednotky ještě před bitvou. Líbí se mi to, že zde nejde jen o symbolické medaile, ale skutečně promyšlenou strategii, která může změnit zásadním způsobem průběh celé hry.

V průběhu hry navštívíte spoustu bodů zájmů, které mi přijdou dobře zpracované. Jedná se buď o továrny, které poskytnou jednorázové zásoby nebo tím zajistíte pravidelný denní příjem. Velice zajímavým prvkem ve hře je i malý problém, který jsem na začátku měl. Když máte totiž velitele a pošlete ho do boje, tak se tím vylepšuje. Jestliže máte dobrého velitele, nechcete o něj přijít. Když vám ho zabijí, tak ztratíte prostě velitele i se všemi jeho schopnostmi.

Pokud ale bude sedět ve městě, bude mít základní úroveň. Je to prostě na vás. Já to nakonec vyřešil tak, že jsem s ním moc neriskoval a šel do jednodušších bojů. V každém městě jsem měl dalšího velitele, který město hlídal. Pak jsem měl ještě dva velitele průzkumínky a zásobovače. Po bitvě, když klesl stav bojovníků v armádě, jsem poslal z města velitele s vojáky, kteří přešli pod mého velitele s dobrými schopnostmi. Každý velitele je něčím unikátní a když si je pořizujete, můžete také trochu strategizovat.

Foto: Gamebot, autor: Lukáš Erlebach

Boj

Všechny bitvy se odehrávají ve stejné stylu jako Heroes of Might and Magic, takže na mřížce. Rozmístění jednotek je podobné jako na šachovnici. Postupem času získáte schopnost, že si můžete jednotlivé jednotky před bitvou strategicky rozmístit. Ve spodní části se vám zobrazí jakási časová osa, kde názorně vidíte kompletní pořadí tahů.

U každého tahu se můžete rozhodnout, zda ho provedete nebo zda budete čekat. Celou bitvu také může za vás odehrát umělá inteligence. Boj se mi velice líbil, protože každá jednotka disponuje různými schopnostmi. Zejména když obsadíte i další město a máte různé jednotky z různých ras, tak můžete objevovat jejich schopnosti a dovednosti.

Grafika

Grafické provedení je velice povedené a je to taková kombinace nadšení s nostalgickými vzpomínkami. Obdivuji tu rozmanitost postav a jejich propracovanost do detailů. Stejně tak i mapa je skutečně pestrá. Musím uznat, že se zde projevila velká fantazie vývojářů. Doposud se zabývali realitou v Project Hospital nebo jednotlivý vývojáři na projektech jako Mafia 2, což je zase realita. Ta fantazie v nich prostě dlouho klíčila.

Co bude se Silence of Siren teď?

Podle informací ze studia Oxymoron Games vím, že předpremiéra bude v druhé polovině tohoto roku v rámci Early Access. Datum oficiální premiéry prozatím ještě není znám. Na otázku, co plánuje studie Oxymoron Games dál jsem dostal odpověď: „Vzhledem k tomu, že jsme svojí podstatou Indie studio, bude vše záviset na tom, jak se bude hře dařit. Jenom z teplého vzduchu se nikdo neuživí. Pokud se setkáme s úspěchem u hráčů, kritiků, atp. hra bude mít svojí komunitní základnu a nadšené fanoušky, tak budeme jednoznačně pokračovat ve vývoji DLC – přidáváním nových ras, obsahu, funkcí a mechanik.“

Verdikt

V současné době jsem měl k dispozici early access, ale i zde je zajímavý biom a cyklus den-noc. Každopádně hra mne zaujala od prvního pohledu a nadšení jsem si udržel po celou dobu. Stalo se mi něco, co již dlouho ne. Když jsem hrál, tak jsem nemohl přestat. Zaujala mne grafika, provedení, strategické a logické prvky, rozličnost jednotek, množství ras, velitelů i nabídka dovedností a schopností.

Silně doufám, že studio Oxymoron Games za toto sklidí oprávněný úspěch a pustí se do další podobné hry. Až budou vycházet jednotlivé verze této hry, budeme vás postupně informovat a porovnávat je s touto verzí. Již nyní se ale těším na konečnou verzi. Rozhodně je zde spoustu možností, jak hru vylepšit pomocí následných DLC.

Jestliže milujete strategii a logiku jako já a vyrůstali jste na Heroes of Might and Magic, tak by vám tato hra neměla uniknout. Rád bych při svém hodnocení dal této hře 10 bodů z 10, protože si je zaslouží. Nicméně to není možné, protože ohodnocení 10 bodů získává jen titul, který posune žánr někam dál nebo vytvoří nový žánr. Proto jsem se rozhodl udělat hře 9 bodů, protože vylepšila stávající žánr a přidala mu moderní prvky. Hru rozhodně doporučuji a vězte, že tato hra je skutečně klenotem mezi tahovými strategiemi. Díky lepší grafice, bojovému systému, hudbě i celkové propracovanosti tak v našich očích rozhodně překonala i slavnou sérii Heroes, ze které vlastně vycházela.

Zdroj: Gamebot.cz

9/10

Hodnocení 9/10

Jak hodnotíme?